Jak bezpiecznie pozbyć się wrażliwych informacji na etykietach

image

Zarówno w laboratoriach klinicznych, jak i badawczych, często zachodzi konieczność oznaczania materiałów lub sprzętu wrażliwymi informacjami. Mogą to być informacje o pacjentach lub poufne dane eksperymentalne. Po wypisaniu pacjenta, przetworzeniu próbek lub gdy nie są one już potrzebne, konieczne staje się usunięcie poufnych informacji zawartych na etykietach, jednak muszą one pozostać poufne. W niektórych przypadkach może się to okazać trudniejsze niż przewidywano. Oto 3 wyjątkowe opcje etykiet, które pomogą zapewnić, że wyrzucony materiał nie zostanie wykorzystany do pozyskania poufnych informacji.

Etykiety termiczne bezpośrednie

Opcja pierwsza polega na połączeniu etykiet termicznych z mocą autoklawu. Materiał termiczny jest pokryty warstwą atramentu aktywowanego ciepłem, który czernieje podczas drukowania, dając ostry wydruk tekstu i kodów kreskowych. Ale co się dzieje, gdy ciepło jest stosowane niezbyt dokładnie na całej etykiecie? Staje się ona całkowicie czarna!

Można to osiągnąć za pomocą autoklawu parowego, powszechnie używanego w większości laboratoriów. Przepuszczenie etykiet przez cykl autoklawu parowego całkowicie zaciemni i ukryje wszelkie informacje na nich wydrukowane. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować białe etykiety termiczne, ponieważ kolorowe etykiety mogą stanowić niewielką ochronę przed autoklawowaniem. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku próbek, które muszą zostać wysterylizowane przed utylizacją, a jednocześnie ich informacje muszą pozostać poufne, w tym materiały niebezpieczne biologicznie. W przypadku, gdy autoklaw nie jest dostępny, można użyć dowolnego intensywnego źródła ciepła, w tym wrzącej wody.

Etykiety zaciemniające

Innym skutecznym rozwiązaniem są etykiety zaciemniające. Etykiety zaciemniające nie muszą być czarne. W rzeczywistości wyglądają one jak każda inna biała etykieta. Różnica polega na tym, że są wykonane z materiału nieprzezroczystego. Ten nieprzezroczysty materiał umożliwia zakrycie istniejących wcześniej etykiet, tekstu, numerów seryjnych, kodów kreskowych lub wzorów, co pozwala całkowicie ukryć poufne informacje o próbkach pacjentów lub produktach.

Etykiety te można również zadrukować, co pozwala na umieszczenie informacji identyfikacyjnych w razie potrzeby, np. w przypadku, gdy konieczne jest ponowne etykietowanie, ale poprzedniej etykiety nie można usunąć. Jest to szczególnie przydatne w przypadku ponownego oznaczania starszych fiolek, których nie można rozmrozić po kriokonserwacji. Zazwyczaj etykiety te są wyposażone w mocny, trwały klej i po naklejeniu nie można ich usunąć.

probówki

Etykiety rozpuszczalne w wodzie

Etykiety rozpuszczalne stanowią alternatywne, ekonomiczne i uniwersalne rozwiązanie. Idealne do stosowania w szklanych pojemnikach wielokrotnego użytku, powszechnie używanych w laboratoriach. Etykiety rozpuszczalne w wodzie są łatwe do usunięcia i mają zakres temperatur roboczych od 4°C do 78°C. Etykiety te umożliwiają ponowne wykorzystanie pojemników i ponowne etykietowanie poprzez przepuszczenie ich przez cykl mycia.

Rozpuszczalne w wodzie etykiety papierowe zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby rozpuszczały się w wodzie w dowolnej temperaturze, nie pozostawiając śladów kleju. Etykiety i wszystkie wydrukowane na nich informacje łatwo rozpuszczają się w wodzie podczas mycia, zarówno ręcznego, jak i w zmywarce, i znikają całkowicie po jednym myciu. Dzięki temu idealnie nadają się do etykietowania materiałów wielokrotnego użytku.

Ochrona informacji poufnych jest ważna i musi być brana pod uwagę przy wyrzucaniu oznakowanych materiałów. W tym celu odpowiednie planowanie pomoże zapewnić, że używasz odpowiednich etykiet, aby zabezpieczyć poufne informacje. W zależności od tego, co chcesz zrobić, znajdziesz etykietę dla siebie.