1 stycznia 2023 roku wejdzie w życie niemiecka ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw (GSCA), która wymaga od firm objętych tą ustawą identyfikacji i oceny ryzyka dla praw człowieka i środowiska w ramach ich łańcuchów dostaw oraz ustanowienia skutecznych systemów zarządzania ryzykiem. Nowa ustawa dołącza do szeregu innych, stosunkowo niedawno wprowadzonych przepisów, których celem jest wyeliminowanie pracy dzieci i pracy przymusowej z globalnego handlu oraz poprawa warunków pracy wszystkich uczestników łańcucha dostaw.
Zgodnie z GSCA firmy są zobowiązane do podjęcia uzasadnionych wysiłków w celu zidentyfikowania ukrytego ryzyka, aby zapewnić zgodność z przepisami. Podobnie jak brytyjska ustawa o współczesnym niewolnictwie z 2015 roku, GSCA służy wdrażaniu Wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka.
Ustawa początkowo ma zastosowanie do przedsiębiorstw z siedzibą w Niemczech zatrudniających ponad 3000 pracowników oraz przedsiębiorstw zagranicznych tej samej wielkości z zarejestrowanymi oddziałami w Niemczech. W 2024 roku wymóg wielkości zmniejszy się do 1000 pracowników.
Zakres GSCA znacznie się rozszerza, gdy weźmie się pod uwagę jego wymogi. Na przykład kluczowym wymogiem ustawy jest zobowiązanie firm objętych zakresem jej stosowania oraz ich bezpośrednich dostawców do wprowadzenia środków zapobiegawczych. Ustawa nakłada również na firmy objęte zakresem stosowania odpowiedzialność za wszelkie naruszenia w całym łańcuchu dostaw, co spowoduje powstanie dalszych wymogów dotyczących należytej staranności w odniesieniu do dostawców bezpośrednich i pośrednich. Czynniki te oznaczają, że firmy unijne i spoza UE, małe i duże, będą prawdopodobnie częściej spotykać się z żądaniami klientów dotyczącymi należytej staranności w zakresie praw człowieka.
Pobierz teraz
Kwestie objęte przepisami to między innymi:
GSCA podlegają tylko te problemy środowiskowe, które mogą mieć negatywny wpływ na prawa człowieka. Na przykład negatywny wpływ na zdrowie ludzkie i zasoby naturalne, od których ludzie są zależni, lub odmawianie ludziom dostępu do bezpiecznej wody pitnej lub urządzeń sanitarnych.
Firmy są również zobowiązane do składania rocznych raportów z przeprowadzonych przez siebie działań due diligence. Sprawozdania te będą zawierać szczegółowe informacje na temat działań podjętych w celu zidentyfikowania ryzyka oraz wszelkich działań podjętych w przypadku wykrycia tego ryzyka. Firmy powinny upewnić się, że ich procesy zgodności z GSCA są wystarczająco solidne, aby wytrzymać kontrolę, ponieważ nieskuteczne działania mogą prowadzić do kar za nieprzestrzeganie przepisów.
Niespełnienie wymogów GSCA może skutkować grzywnami w wysokości do 800 000 EUR oraz trzyletnim wykluczeniem z zamówień publicznych. W przypadku firm, których roczne obroty przekraczają 400 milionów euro, grzywny mogą sięgać nawet dwóch procent światowego obrotu.
Ustawa ta jest tylko jednym z wielu nowych i przygotowywanych przepisów nakładających na firmy obowiązek przeprowadzania due diligence w zakresie praw człowieka w swoich łańcuchach dostaw. Należą do nich m.in:
W innych jurysdykcjach, takich jak Wielka Brytania, Australia i Stany Zjednoczone, istnieją już przepisy dotyczące biznesu i praw człowieka.
Dlatego ważne jest, aby firmy opracowały strategiczne i kompleksowe podejście, które umożliwi im spełnienie wymogów wielu przepisów, a nie tylko poszczególnych regulacji. Takie podejście musi skutecznie uwzględniać element łańcucha dostaw.
Nie tylko rządy domagają się od firm większej staranności w zakresie ochrony środowiska i praw człowieka. Inwestorzy i konsumenci coraz częściej domagają się od firm większej odpowiedzialności za środowisko, społeczeństwo i zarządzanie (ESG). BlackRock Inc, największa na świecie firma inwestycyjna, wezwała firmy do wdrożenia procesów w dużej mierze zgodnych z GSCA. Raport Gartnera z 2020 roku wykazał, że 85 procent inwestorów wymienia czynniki ESG jako kluczowy miernik przy rozważaniu alokacji środków. Oznacza to, że dostęp do kapitału wartego biliony dolarów może zależeć od silnych programów ESG, w tym procesów due diligence w zakresie praw człowieka.
Jednym z wyzwań związanych ze spełnieniem wymogów GSCA, jak również z realizacją większych celów ESG, jest znalezienie ukrytych zagrożeń w dużych łańcuchach dostaw. Im dalej w dół łańcucha dostaw, tym trudniej jest uzyskać terminowe i dokładne dane. Bez tych danych nie da się pewnie ocenić ryzyka związanego z łańcuchem dostaw.
Assent zapewnia głębszy wgląd w łańcuch dostaw dzięki wykorzystaniu monitoringu pośredniego i bezpośredniego zaangażowania dostawców. Analizując globalne media i rządowe listy obserwacyjne, Assent jest w stanie zapewnić wgląd w dostawców i ich relacje, które w przeciwnym razie nie znalazłyby się w deklaracjach składanych samodzielnie.
Zaangażowanie dostawców jest jednak kluczowe dla zbudowania silnego programu ESG. Assent dostosowuje się do standardów Global Reporting Initiative (GRI) i Sustainability Accounting Standards Board (SASB), aby zapewnić solidne, czyste dane od dostawców. Informacje z działań pośrednich i bezpośrednich są następnie łączone w łatwą w użyciu tablicę rozdzielczą, która pozwala zidentyfikować ryzyko i nadać priorytet dostawcom o dobrych wynikach ESG.
Więcej informacji na temat naszego rozwiązania ESG można znaleźć tutaj, a w razie pytań prosimy o kontakt z naszymi ekspertami.