Strategie zarządzania BHP dla branży naftowej i gazowej zwiększające reputację

image

Przemysł naftowy i gazowy jest szczególnie podatny na działanie sił rynkowych związanych z percepcją konsumentów i opinią publiczną. Wydarzenia takie jak wycieki ropy naftowej, przecieki w rurociągach, nieprawidłowo działające urządzenia kontrolne, problemy z transportem lub inne zdarzenia związane z emisją są bardziej szczegółowo analizowane przez media i organy regulacyjne, zwłaszcza od czasu wydarzeń na platformie Deepwater Horizon.

W rzeczywistości Twoja reputacja w zakresie przestrzegania przepisów i odpowiedzialności za środowisko jest jednym z kluczowych wskaźników, które udziałowcy i potencjalni klienci wykorzystują przy ocenie, czy chcą przekazać swoje pieniądze. Jest to szczególnie prawdziwe na dzisiejszym rynku, który w coraz większym stopniu skupia się na zrównoważonym rozwoju i zielonych praktykach: wystarczy spojrzeć na szybką popularność indeksu Dow Jones Sustainability Index wśród inwestorów.

Niepewność regulacyjna i reputacja

W przypadku branży naftowej i gazowej, prawie każdy problem związany z przestrzeganiem przepisów może mieć znacznie większe konsekwencje niż tylko kara za naruszenie przepisów nałożona przez Agencję Ochrony Środowiska - występuje tu efekt domina, który powoduje, że cała branża jest poddawana znacznie bardziej intensywnej kontroli.

Na przykład, awaria rurociągu doświadczona przez inną firmę kilka stanów dalej może oznaczać, że Twoja własna firma jest umieszczona pod mikroskopem. Regulatorzy branżowi mogą nagle bardziej zainteresować się Twoją działalnością.

Regulatorzy rządowi, zachęcani przez media, często reagują na tego typu awarie wzywając do zaostrzenia przepisów, co z kolei przyczynia się do zwiększenia niepewności regulacyjnej, która nęka branżę naftowo-gazową. Może się to stać błędną grą w nadrabianie zaległości, w której firmy z branży naftowo-gazowej nieustannie pracują na pełnych obrotach, aby utrzymać się na szczycie - i w zgodzie z - stałym strumieniem aktualizacji przepisów.

Dowodem na to może być katastrofa Deepwater Horizon z 2010 roku, największy wyciek ropy w historii Stanów Zjednoczonych. Analiza przyczyn źródłowych obarczyła winą przede wszystkim BP i wadliwy beton, ale ostatecznie cały przemysł naftowy odczuł skutki następstw. Opinia publiczna i ekologiczni jastrzębie stali się bardziej podejrzliwi wobec całego przemysłu naftowego i gazowego, co spowodowało wzrost oczekiwań regulacyjnych i utrudniło poszukiwania i wydobycie ropy naftowej i gazu w Ameryce Północnej.

Zarządzanie środowiskowe: Tajna broń Twojego zespołu PR

Dlatego tak ważne jest, aby firmy z branży naftowo-gazowej zrozumiały, że zarządzanie środowiskiem to nie tylko pozwolenia i rozliczanie emisji (choć są to niezbędne elementy tej pracy), ale również ważny aspekt ich public relations i marketingu.

Im lepsze wyniki w zakresie zgodności z przepisami i reputacja firmy jako siły napędowej w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, tym większe zyski osiągnie ona na dzisiejszym świadomym ekologicznie rynku.


Rozważ to: firmy prawie zawsze wydają więcej każdego roku na kampanie marketingowe i kampanie public/cononsumer relation niż na zarządzanie środowiskowe. Marketing często otrzymuje wszystkie potrzebne środki, podczas gdy od działów BHP oczekuje się, że zrobią więcej za mniej.

Jednak po wstrząsach w całej branży, takich jak incydent na Deepwater Horizon, zawsze następuje wyścig o podniesienie poziomu PR, aby udowodnić, że Twoja firma nie jest taka sama jak inne firmy odpowiedzialne za bałagan. Wyścig, aby udowodnić, że Twoja firma jest zabezpieczona przed tego typu wypadkami i że podejmujesz wszystkie niezbędne środki ostrożności.

Ale cała ta praca Public Relations w następstwie incydentów jest reakcyjną strategią bandażową. To, czego naprawdę chcesz, to posiadanie systemu, który pomaga zapobiegać wypadkom i udowadnia, że Twój rejestr zgodności jest nieskazitelnie czysty przez cały rok.

Nie trzeba daleko szukać, aby zobaczyć firmę z branży naftowo-gazowej, której cena akcji spadła, a odzyskanie jej po incydencie, którego można było całkowicie uniknąć, zajęło miesiące.

Solidne zarządzanie środowiskiem, zdrowiem i bezpieczeństwem mówi samo za siebie i wykonuje pracę za Twój zespół PR, a nie odwrotnie.

O wiele lepiej jest mieć dowód, że Twój rekord zgodności jest czysty i że masz systemy na miejscu, aby zapobiec incydentom. W ten sposób Twój marketing nie będzie polegał na przekonywaniu kogokolwiek, zamiast tego może skupić się na pokazaniu, jak wspaniała jest naprawdę Twoja firma.

Aby zmienić własną strategię marketingową z reaktywnej na proaktywną, musisz najpierw wdrożyć kilka rzeczy: jasne i identyfikowalne ścieżki audytu, aktywne monitorowanie zgodności w czasie rzeczywistym i alerty, a także sposób na rejestrowanie szkoleń i wydajności. Te trzy kluczowe elementy składają się na sposób przedstawienia Twojej firmy jako odpowiedzialnej i zgodnej z przepisami - niezbędny do zabezpieczenia się przed awariami i ich następstwami.

Zdobądź zaufanie dzięki aktywnym alertom zgodności

Jeśli chodzi o aktywne zarządzanie zgodnością, o wiele lepiej jest przyjąć podejście prewencyjne niż próbować naprawiać problemy po ich wystąpieniu. Większe wrażenie na interesariuszach i potencjalnych klientach robi wiele sposobów, na jakie zapewniasz, że nigdy nie będzie problemu, niż chwalenie się tym, jak dobrze radzisz sobie z naprawianiem błędów.

Z tego prostego powodu, jednym z najsilniejszych narzędzi sprzedaży, jakie możesz mieć, jest aktywny system monitorowania zgodności z przepisami, który generuje alerty o potencjalnych problemach, zanim staną się one czarnym znakiem na Twojej reputacji.

Jest to szczególnie ważne dla przemysłu naftowego i gazowego, który musi również zmagać się z dziesiątkami rozproszonych zakładów, w których często nie ma specjalistów ds. ochrony środowiska obecnych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli chcesz zachować zgodność z przepisami w tych zakładach, konieczne jest posiadanie zautomatyzowanego systemu, który wypełni te luki.

Jednym z najpotężniejszych przykładów jest posiadanie systemu, który może wykorzystać moc ciągłego monitorowania parametrycznego do tworzenia stałego przepływu danych dotyczących operacji i procesów indywidualnych oraz wysyłania tych danych bezpośrednio do specjalisty ds. ochrony środowiska i BHP odpowiedzialnego za zapewnienie, że wszystko przebiega bez zakłóceń.

Wyobraź sobie, że flara na jednej z baterii zdalnych zbiorników wyskoczyła i instalacja jest bliska utraty zgodności z przepisami. Teraz zastanów się, jak użyteczne byłoby otrzymywanie powiadomień na e-mail, tablet lub smartfon, gdyby ten parametr nawet zaczął zbliżać się do przekroczenia dopuszczalnych poziomów. W ten sposób można by zapobiec problemowi, zamiast dowiadywać się o nim tydzień później.


Teraz wyobraź sobie, o ile bardziej bezpieczni, pewni i ufni będą Twoi potencjalni partnerzy biznesowi i klienci, kiedy dowiedzą się, że masz tego typu zabezpieczenie.

Zapewnij sobie zaufanie dzięki śledzeniu szkoleń

Aby jeszcze bardziej udowodnić, jak bardzo zależy Ci na bezpieczniejszych i bardziej efektywnych działaniach, rozważ znaczenie niezawodnego systemu śledzenia szkoleń i edukacji, jakie przechodzą Twoi pracownicy. Nie chodzi tylko o to, aby mieć pewność, że produkt jest we właściwych rękach, ale również o to, aby pokazać swojemu rynkowi docelowemu, że jesteś najlepiej wyszkolonym profesjonalistą.

Wszystko polega na budowaniu zaufania i posiadaniu danych, które to potwierdzają.

Na przykład, jednym z bolących punktów w przemyśle naftowym i gazowym jest znalezienie wyszkolonego transportu. Ponieważ czas realizacji zleceń jest długi, a wielu początkujących przewoźników nie rozumie w pełni ryzyka związanego z transportem ropy i gazu, proces transportu może być obarczony wysokim ryzykiem i stanowić pole minowe potencjalnych naruszeń przepisów.

A kiedy kierowca ciężarówki nie przewiezie produktu w bezpieczny sposób, reputacja Twojej firmy jest zagrożona, nawet jeśli ryzyko nie wynika z Twojej winy.

W takich przypadkach chcesz mieć 100% pewności, że zapewniłeś wszystkie potrzebne szkolenia. A taki poziom pewności można uzyskać tylko dzięki posiadaniu jasnych danych dotyczących rodzaju szkolenia, jakie przeszedł personel i zatrudnieni pracownicy wykwalifikowani.

Uzyskując te dane w czarno-białej formie, możesz faktycznie mierzyć i zarządzać jednym z najważniejszych zasobów: ludźmi, którzy z Tobą pracują.

A jeśli masz pewność, że zatrudniasz właściwą osobę do każdego zadania - oraz dokumentację, która to potwierdza - łatwo będzie Ci zademonstrować klientom i partnerom, że mogą Ci zaufać.

Zabezpiecz zaufanie dzięki ścieżkom audytu

Ostatnim elementem posiadania zarówno systemu zapobiegania, jak i śledzenia szkoleń jest zapewnienie, że zapisy stworzone dla każdego z nich przyczyniają się do przejrzystej ścieżki audytu.

Ścieżki audytu są niezbędne w każdym systemie zarządzania danymi, aby zapewnić rozliczalność i możliwość przeprowadzenia analizy pierwotnej przyczyny każdego problemu, awarii lub niedopatrzenia. W każdym przypadku wystąpienia nadmiernej emisji lub nieprawidłowego działania części wyposażenia, organy regulacyjne, potencjalni inwestorzy i klienci oczekują, że będą w stanie wskazać przyczynę i wykorzystać te informacje w celu zapobieżenia dalszym problemom.

System, który tworzy dobre ścieżki audytu powinien być w stanie wskazać źródło wszystkich danych, kiedy te dane zostały wprowadzone lub zebrane do systemu, kto jest odpowiedzialny za monitorowanie tych danych i jakie działania następcze zostały podjęte. Nie wystarczy zbierać dane, chcesz być w stanie odpowiedzieć na pytanie kto, co, gdzie, kiedy i dlaczego o tych danych ... i dobry system da Ci moc, aby to zrobić.

Jeśli chodzi o public relations i zwiększenie sprzedaży, ścieżki audytu są nieśpiewanymi bohaterami. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, jedynym sposobem na odzyskanie zaufania klientów lub organów regulacyjnych jest pokazanie, że jesteś w stanie dowiedzieć się dlaczego i zająć się źródłem problemu. Nie ma nic bardziej frustrującego dla klienta niż sytuacja, w której osoba, na której polegał, może jedynie wzruszyć ramionami i wyznać, że nie ma pojęcia, co się stało.

Co ważniejsze, pokazując, że poświęcasz czas na tworzenie ścieżek audytu i analizowanie ich tak dokładnie, jak to tylko możliwe, pokazujesz, jak bardzo zależy Ci na prawidłowym wykonywaniu swojej pracy. W rzeczywistości pracowaliśmy z firmami, które poprawiły swoją reputację w EPA w następstwie zdarzenia związanego z emisją, pokazując, jak wiele wysiłku włożono w tworzenie ścieżek audytu i prowadzenie dobrej dokumentacji.

Zarządzanie EH&S to zarządzanie reputacją

Ponieważ przemysł naftowy i gazowy spędza tak wiele czasu w świetle reflektorów, zarządzanie wizerunkiem publicznym i reputacją jest częścią niemal wszystkiego, co robi Twoja firma.

Zarządzanie środowiskiem, zdrowiem i bezpieczeństwem nie jest tu wyjątkiem: bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, posiadanie systemu, który dostarcza konkretnych dowodów na to, że działasz w sposób odpowiedzialny, jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę i ochronę tego, jak postrzegają Cię potencjalni klienci i inwestorzy.

Jeśli chcesz zainwestować w swoją reputację, skup się na systemie EH&S, który zapewnia:

  • Alerty zgodności i śledzenie
  • śledzenie szkoleń
  • Ścieżki audytu

Posiadając te trzy możliwości zarządzania EH&S, które budzą zaufanie, lepszy PR i sprzedaż zostaną dodane do długiej listy korzyści, jakie przynosi Twoja wydajność środowiskowa.

Zapytaj eksperta ERA:

Czy masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące tematu poruszonego w tym artykule? Chcesz uzyskać więcej informacji? Teraz masz szansę zadać pytanie jednemu ze Specjalistów ds. ochrony środowiska firmy ERA. Proszę zostawić pytanie lub komentarz poniżej, a my upewnimy się, że jeden z naszych naukowców-ekspertów odpowie na nie.

Image Credit: AJ Cann