Zastosowanie metryk raportowania GRI do oceny łańcucha dostaw usług

image

Każda firma, która dąży do całkowitego zrównoważenia korporacyjnego, wie, że ekologizacja łańcucha dostaw będzie istotnym krokiem w 2013 roku i później. Chodzi o to, aby mieć pewność, że wszystko, co trafia do zakładu spełnia te same surowe normy środowiskowe, co produkty końcowe opracowywane we własnym zakładzie. W końcu trudno jest stworzyć ekologiczny produkt, jeśli jest on pełen toksycznych lub nieodpowiedzialnie pozyskiwanych materiałów.

Ale jest jeszcze jedno ogniwo w łańcuchu Twojej firmy, które często jest pomijane, jeśli chodzi o rozliczanie zrównoważonego rozwoju: dostawcy usług.

Istnieją dwa sposoby myślenia o dostawcach usług w odniesieniu do Twojej firmy: ci, których kontrolujesz wewnętrznie (jak obsługa klienta czy zespoły sprzedaży) oraz ci, których nie kontrolujesz bezpośrednio, ale z którymi nawiązujesz współpracę. Oba sposoby mogą być trudne do uwzględnienia w kontekście zrównoważonego rozwoju, ponieważ w tym kontekście oznacza on coś zupełnie innego niż odpowiedzialna produkcja. Niemniej jednak, obie są ważne, jeśli celem końcowym jest całkowity zrównoważony rozwój firmy.

Zrównoważony rozwój w Dziale Serwisu

Żadna firma nie jest po prostu producentem, musi istnieć zespół - lub nawet tylko jedna osoba - odpowiedzialna za sprzedaż i dostarczenie produktu. Pytanie brzmi: czy robią to w sposób zrównoważony? Program raportowania zrównoważonego rozwoju Global Reporting Initiative (GRI) oferuje dobry punkt wyjścia dla kluczowych wskaźników wydajności, które należy rozważyć przy mierzeniu zrównoważonego rozwoju zespołów serwisowych:

  • Czy otrzymują uczciwe wynagrodzenie?
  • Czy szanowana jest prywatność klientów?
  • Czy istnieje równość płci i równość kulturowa?
  • Czy zapewniasz edukację i rozwój umiejętności, aby zachęcić do rozwoju i sukcesu?

Chociaż te kwestie nie mają wiele wspólnego z "ekologią", są niezbędne dla każdej firmy, która planuje długoterminowy sukces.

Ale działy usługowe to także doskonałe miejsce dla jednych z najbardziej opłacalnych i najprostszych działań proekologicznych: po prostu rezygnując z papieru lub zachęcając do korzystania z transportu do pracy, można znacznie zmniejszyć ślad węglowy i koszty operacyjne całego działu. W rzeczywistości o wiele łatwiej jest rozpocząć kompostowanie w jadalni, niż remontować niewydajny system produkcyjny.

Jeśli wysyłanie towarów lub podróżowanie jest częścią świadczenia usług (np. latanie na konferencje, wysyłanie produktów na terenie całego kraju lub jeżdżenie od domu do domu w celu wykonania instalacji), powinieneś uwzględnić związaną z tym emisję gazów cieplarnianych w swoich raportach dotyczących zrównoważonego rozwoju. Znalezienie sposobów na ograniczenie tych działań - np. wysyłanie większej ilości towarów za jednym razem lub korzystanie z pojazdów elektrycznych podczas podróży lokalnych - zmniejszy zarówno ślad węglowy, jak i koszty operacyjne.

Zrównoważony rozwój a to, z kim chcesz współpracować

O wiele trudniejsze jest zadanie ekologizacji tych ogniw łańcucha biznesowego, których nie kontrolujesz bezpośrednio, np. firm, z którymi współpracujesz lub które są blisko związane z Twoją marką.

Czy nawiązujesz strategiczne partnerstwo z właściwymi ludźmi? Czy są oni tak samo zaangażowani w zrównoważony rozwój jak Ty? Chociaż nie raportujesz emisji do atmosfery ani innych wskaźników GRI od swoich partnerów zewnętrznych, może to mieć wpływ na Twój długoterminowy sukces i wizerunek publiczny. Tak jak nie zainwestowalibyśmy czasu we współpracę z partnerem niestabilnym finansowo, tak samo nie ma sensu dążyć do zrównoważonego rozwoju, pracując z grupą lub rzecznikiem, który jest nieodpowiedzialny za środowisko.

Powszechnym tego przykładem jest sytuacja, gdy przychodzi czas na wybór sprzedawców detalicznych. Jeśli wytwarzasz produkt przyjazny dla środowiska, decyzja o tym, kto będzie nosił i sprzedawał Twój produkt, może mieć duży wpływ na to, jak Twój produkt będzie postrzegany przez konsumentów. 

Dowiedz się więcej na: http://chemiadoczyszczenia.pl

Nawet jeśli nie możesz bezpośrednio kontrolować tego typu partnerów, możesz wykorzystać protokoły wskaźników raportowania GRI, aby ocenić i odfiltrować te firmy, które mają nadzieję skorzystać na współpracy z Tobą:

  • Czy uczestniczą one w dobrowolnych raportach środowiskowych?
  • Jaki jest ich ślad węglowy?
  • Czy podejmują działania mające na celu ochronę zagrożonych ekosystemów?
  • Czy są przejrzyste w kwestii praktyk biznesowych i wpływu na środowisko?
  • Jak wygląda ich bezpieczeństwo pracowników i przestrzeganie praw człowieka?

W zależności od poziomu zaangażowania i przejrzystości, można nawet rozważyć sprawdzenie innych partnerów firmy i jej własnego łańcucha dostaw. Dla większości firm byłoby to wykroczenie poza zakres obowiązków, ale jest to ważny krok, o którym warto pamiętać w przyszłości.