Raport Amnesty International o pracy dzieci: How To Assess & Eliminate Risk In Your Supply Chain [VIDEO]

image

Amnesty International, w swoim raporcie opublikowanym 19 stycznia, postawiła na jedne z największych na świecie firm technologicznych i producentów samochodów.

W raporcie zatytułowanym This Is What We Die For: Human Rights Abuses in the Democratic Republic of the Congo Power the Global Trade in Cobalt, organizacja podkreśla pracy dzieci i łamanie praw człowieka w kopalniach kobaltu w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Raport twierdzi, że te firmy, w tym Apple Inc, Microsoft, Dell, HP Inc, Huawei, Lenovo, LG, Samsung, Sony, Vodafone, Daimler AG, Volkswagen i chińska firma BYD, mogą być powiązane z pracą dzieci w DRK poprzez ich łańcuchy dostaw.

Raport ustalił, że firmy wzdłuż łańcucha dostaw kobaltu nie prowadzą "odpowiednich praw człowieka due diligence". Stwierdza, że firmy, z którymi skontaktowała się Amnesty International, nie były w stanie wymienić konkretnych działań podjętych, takich jak dochodzenia lub zapytania, do pracy dzieci w ich łańcuchach dostaw kobaltu. Dowiedz się więcej w poniższym filmie.

Praca dzieci, handel ludźmi i nowoczesne niewolnictwo

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) uważa górnictwo za jedną z najgorszych form pracy dzieci. Wydobycie odbywa się w niebezpiecznym środowisku, może zaszkodzić zdrowiu lub samopoczuciu dziecka i naraża je na niebezpieczeństwo. Przeszkadza również w edukacji dziecka.

Ale czy jest to równoznaczne ze współczesnym niewolnictwem, czy też dzieci te dobrowolnie pracują w kopalniach? Jeśli chodzi o protokół z Palermo ONZ, zgoda nie ma znaczenia, jeśli chodzi o dziecko. Chodzi o wyzysk.

Raport Amnesty International opisuje warunki pracy oparte na wyzysku, gdzie dzieci są zmuszane do pracy przy wydobyciu przez 12 godzin dziennie, noszą ciężkie ładunki i zarabiają od jednego do dwóch dolarów za swój wysiłek.

Zgodnie z Protokołem z Palermo "handel ludźmi oznacza rekrutację, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, przy użyciu groźby lub siły lub innych form przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy ... w celu wykorzystania."

"Rekrutacja, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie dziecka w celu wykorzystania jest uznawane za handel ludźmi, nawet jeśli nie wiąże się z żadnym ze środków [określonych powyżej]."

W oparciu o międzynarodowo uznaną definicję powyżej, wykorzystanie pracy dzieci w kopalniach kobaltu w DRK może być uznane za handel ludźmi i nowoczesne niewolnictwo. Jest to istotne, ponieważ rządy coraz bardziej koncentrują się na eliminacji tych działań, czego dowodem jest wdrożenie trzech ostatnich aktów prawnych: UK Modern Slavery Act, U.S. Federal Acquisition Regulation oraz California Transparency in Supply Chains Act.

Due Diligence a łańcuchy dostaw

Raport Amnesty rzuca ponure spojrzenie na procesy due diligence w przemyśle kobaltowym w DRK.

Co najmniej 50 procent światowego kobaltu pochodzi z tego regionu, według raportu. Pomimo tej wielkości, badacze Amnesty nie byli w stanie znaleźć przypadków, w których firmy bezpośrednio komunikowały się z hutami w regionie w sprawie pracy dzieci, handlu ludźmi i nowoczesnego niewolnictwa.

Firmy te są teraz atakowane przez Amnesty za to, że twierdzą, iż sprzeciwiają się pracy dzieci, a jednocześnie nie badają swoich łańcuchów dostaw. W obszarze tak niestabilnym jak DRK, te huty kobaltu powinny być automatycznie oznaczone jako wysokie ryzyko i być badane. Fakt, że tak się nie stało, podkreśla znaczenie wdrożenia procesów należytej staranności w całym łańcuchu dostaw.

Jeśli te procesy nie zostały zaangażowane w DRK, nasuwa się pytanie, jak firmy zarządzają swoimi łańcuchami dostaw w innych obszarach wysokiego ryzyka na całym świecie.

Dlaczego powinno Cię to obchodzić?

Wiele dużych firm publicznie twierdzi, że prowadzi politykę zerowej tolerancji dla pracy dzieci i innych naruszeń praw człowieka w swoich łańcuchach dostaw. Jednak, jak podkreślono w tym raporcie, bez zbadania źródła tych artykułów nie można mieć pewności, że łańcuch dostaw jest wolny od tych problemów.

Konsekwencje tego widzimy już teraz, ponieważ firmy wymienione w tym raporcie są atakowane przez media i stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi z public relations. Kadra kierownicza nie tylko jest zaniepokojona naruszeniami praw człowieka w swoich łańcuchach dostaw, ale ma również na uwadze swoje wyniki finansowe. Utrata reputacji wpływa na tę linię.

Kiedy dyrektor operacyjny Apple zwrócił się do mediów, było to wyraźnym sygnałem, jak poważne znaczenie ma dla firmy ten raport i zawarte w nim zarzuty. Firma rozumie, jak duży wpływ może to mieć na jej działalność i Ty też powinieneś to zrozumieć.

Czynnik Assent

Firma Assent Compliance zbudowała kompleksowe rozwiązanie do badania due diligence pod kątem handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa na naszej platformie o najwyższym ratingu.

Oprogramowanie to automatycznie ocenia dostawców na podstawie ryzyka i sugeruje kolejne kroki w celu zapewnienia, że są oni wolni od handlu ludźmi i działań niewolniczych. Umożliwia ono firmom łatwą ocenę ryzyka w całym łańcuchu dostaw, śledzenie realizacji działań na poziomie dostawcy, komunikację z dostawcami i zarządzanie procesami eskalacji.

Edukacja dostawców to jeden z najlepszych sposobów na ograniczenie ryzyka w całym łańcuchu dostaw. Firmy mają dostęp do Assent University, naszego systemu zarządzania nauką, który zawiera kursy dotyczące przeciwdziałania handlowi ludźmi i nowoczesnemu niewolnictwu, zaprojektowane specjalnie po to, by nauczyć dostawców, jak identyfikować te działania i eliminować je ze swoich operacji.

Krótko mówiąc, oprogramowanie ułatwia identyfikację ryzykownych dostawców, pomaga ograniczyć to ryzyko i podejmować świadome decyzje w całym łańcuchu dostaw. Funkcje raportowania i bazy danych oznaczają, że gdy organizacje lub organy regulacyjne mają pytania dotyczące handlu ludźmi lub nowoczesnego niewolnictwa w łańcuchu dostaw, można na nie łatwo odpowiedzieć dzięki szybkiemu dostępowi do danych i dokumentacji.

Jeśli problemem jest należyta staranność - a według raportu Amnesty International tak jest - to rozwiązaniem jest oprogramowanie Assent do zwalczania handlu ludźmi i nowoczesnego niewolnictwa.

Moduł oprogramowania jest zintegrowany z platformą zgodności firmy Assent, która obejmuje minerały konfliktu, REACH, RoHS i inne rozwiązania regulacyjne. Jest to ważne, aby zauważyć, ponieważ Unia Europejska obecnie dyskutuje nad dodaniem kobaltu do swojej nadchodzącej regulacji DRC conflict minerals.

Jeśli kobalt zostanie dodany do listy, istniejące odpowiednie dane dostawców w ramach oprogramowania Assent dotyczącego handlu ludźmi i nowoczesnego niewolnictwa będą już dostępne w ramach platformy, co ułatwi firmom zarządzanie obydwoma programami jednocześnie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat modułu Assent do zwalczania handlu ludźmi i nowoczesnego niewolnictwa, skontaktuj się z naszymi ekspertami już dziś.

Aby dowiedzieć się, jak można uniknąć pracy dzieci w swoim łańcuchu dostaw, pobierz nasz bezpłatny eBook Handel ludźmi, niewolnictwo i Twój łańcuch dostaw.

Przeczytaj raport Amnesty International tutaj.