Nie pomijaj łatwych zwycięstw w planowaniu zrównoważonego rozwoju

image

Prawdopodobnie ciągle powtarzano Ci, że zrównoważony rozwój jest kwestią długoterminową i że być może będziesz musiał poczekać lata, zanim zobaczysz, że Twoje wysiłki w zakresie zrównoważonego rozwoju przyniosą efekty. Chociaż ta szkoła myślenia jest częściowo słuszna, ważne jest, aby nie przeoczyć znaczenia małych projektów zrównoważonego rozwoju, które przyniosą niewielkie zyski.

Mówimy tu o znalezieniu tych słabych punktów w wydajności środowiskowej, które można łatwo poprawić przy odrobinie wysiłku (i być może kilku bezpośrednich zmianach polityki).

Może to być coś tak prostego, jak wymiana starych żarówek na bardziej energooszczędne modele lub przejście z drukowania jednostronnego na dwustronne. Może to być nawet coś bardziej ambitnego, jak wymiana toalet w Twoim biurze na urządzenia oszczędzające wodę.

Zauważysz, że żadna z tych sugestii nie jest tym, o czym producenci zazwyczaj myślą, kiedy rozpoczynają planowanie zrównoważonego rozwoju. Nie są one szczególnie efektowne i nie pozwolą Twojej firmie zaoszczędzić milionów rocznie. Nawet jeśli większość menedżerów ds. BHP chce pobrudzić sobie ręce bardziej zaangażowanymi projektami, takimi jak przejście na 100% odnawialne źródła energii lub uzyskanie akredytacji ISO 14001, te mniejsze, mniej ekscytujące projekty mogą okazać się tym, co uczyni cię lepszym lub gorszym.

A oto dlaczego:

Przekonaj swojego szefa

Mimo że zrównoważony rozwój zrobił już furorę w branży produkcyjnej, niektórzy dyrektorzy generalni nadal wahają się, czy inwestować czas i pieniądze w te wielkie plany zrównoważonego rozwoju, w które specjaliści ds. bhp chcą się zagłębić.

Być może sznurki w portfelu zostały zaciśnięte lub wartość nie jest odpowiednio zakomunikowana...

Ale zdobywając kilka krótkoterminowych zwycięstw, które przyniosą łatwe zyski w ciągu zaledwie kilku miesięcy, będziesz miał trochę amunicji, aby pokazać, że zrównoważony rozwój naprawdę się opłaca. Czasami to wszystko, czego potrzebujesz, aby przekonać opornego CEO do podpisania się pod Twoimi ekologicznymi celami.

Dążenie do łatwych zwycięstw, takich jak zmniejszenie zużycia papieru, da Ci solidne dane, które poprą Cię, gdy przyjdzie czas na przedstawienie swoich celów szefowi. Pokazanie, ile dokładnie pieniędzy zaoszczędzono dzięki drukowaniu dwustronnemu w ciągu roku, będzie doskonałym argumentem za długoterminowym sukcesem i zyskiem, jaki możesz osiągnąć.

Poznaj zasady ROI

Pomiar zwrotu z inwestycji (ROI) w zrównoważony rozwój jest już wystarczająco trudny, więc narażasz się na porażkę, jeśli Twoim pierwszym kontaktem z pomiarem ROI w zakresie zrównoważonego rozwoju jest projekt na ogromną skalę, obejmujący łańcuchy dostaw, wiele zakładów, emisje do powietrza, recykling i dobrowolne raportowanie gazów cieplarnianych.

Mały projekt zrównoważonego rozwoju jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia pracy, jeśli jesteś początkujący w tej koncepcji, i to właśnie tam dowiesz się, które środowiskowe KPI (kluczowe wskaźniki efektywności) mają największe znaczenie dla Twojej firmy.

Ponadto, dopracowanie kalkulacji ROI do własnych potrzeb z pewnością pomoże Ci później przedstawić swoje argumenty kierownictwu.

Spraw, by zrównoważony rozwój był dostępny i angażujący

Kiedy zaczynacie planowanie zrównoważonego rozwoju od małych, codziennych działań, podkreśla to, jak każdy pracownik może odegrać rolę w zrównoważ onym rozwoju, a tym samym zwiększa zaangażowanie. Jeśli planowanie zrównoważonego rozwoju dotyczy tylko projektów na dużą skalę i ignoruje podstawowe działania firmy, może stać się mało inspirującą polityką korporacyjną, która nie ma żadnego wpływu na rzeczywistość.

A to ostatnia rzecz, jakiej byśmy sobie życzyli: zrównoważony rozwój działa najlepiej i przynosi największy zwrot z inwestycji, gdy jest zintegrowany z kulturą firmy i stanowi wartość podzielaną przez każdego pracownika.

Nawet jeśli przejdziecie do większych projektów, upewnijcie się, że zrównoważony rozwój jest częścią codziennego życia. Włącz go do swoich programów szkoleniowych, wewnętrznych komunikatów i kampanii marketingowych.

Wykorzystaj efekt kuli śniegowej

Nie jest tajemnicą, że łatwiej jest osiągnąć duży cel, jeśli podzielisz go na mniejsze cele i zaczniesz budować impet. Ten efekt kuli śnieżnej został zastosowany we wszystkim, od osobistego fitnessu, przez finanse, po edukację. Dlaczego nie zastosować go do planowania własnego zrównoważonego rozwoju?

Zanim podejmiesz się realizacji długoterminowego celu zrównoważonego rozwoju, podziel go na mniejsze cele, które będą łatwiejsze do osiągnięcia. W ten sposób unikniecie zniecierpliwienia i wypalenia, które mogą pojawić się, gdy nie zobaczycie żadnego poważnego zwrotu z inwestycji (ROI) przez rok lub więcej po drodze. Nawet jeśli jest to tylko możliwość sprawdzenia jednego kroku z listy, to uczucie osiągnięcia pomoże popchnąć Twoją firmę do przodu, do jej ostatecznego celu.

Kredyt na zdjęcie: Erutuon