Podobnie jak w przypadku liczenia słojów w drzewie, można ocenić, jak silny jest program zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw producenta, śledząc jego dojrzałość i zauważając, jak zmieniał się i rozwijał w czasie. Ponieważ otoczenie regulacyjne oraz środowisko, społeczeństwo i zarządzanie (ESG) stale ewoluuje, solidny program zrównoważonego rozwoju łańcucha dostaw to również taki, który stale rozwija się wraz z pojawiającymi się najlepszymi praktykami i problemami branżowymi. Przyglądając się programowi wiodącego producenta, można zauważyć, w jakich obszarach dokonał on skoku naprzód, wyprzedzając minimalne wymagania - jego zarządzanie zrównoważonym rozwojem przebiega zgodnie z modelem dojrzałości, który przechodzi od podstaw zgodności do stanu głębokiego zrównoważenia.
Przyjrzyjmy się bliżej temu, co oznacza opracowanie programu zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw, który będzie trwał przez długi czas i szybko zwróci się z inwestycji.
Nie ma końca, jeśli chodzi o zarządzanie łańcuchem dostaw, zgodność z przepisami czy zarządzanie ESG: Przepisy są często aktualizowane w celu dostosowania ich do nowych osiągnięć naukowych w zakresie materiałów i substancji chemicznych, a zrównoważony rozwój jest napędzany przez nieustanne innowacje organizacji, które chcą jak najlepiej wykorzystać swoje zasoby. A ponieważ nie widać końca, program zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw musi być opracowany od samego początku, aby mógł uwzględniać pojawiające się trendy i problemy. W przeciwnym razie szybko stanie się on nieskuteczny.
Jeśli proces zarządzania danymi w łańcuchu dostaw związany z konkretnym przepisem jest statyczny lub zakodowany na sztywno, dostosowanie się do nowych wymagań może spowodować załamanie całego procesu. Na przykład, po wprowadzeniu przez Ramową Dyrektywę UE w sprawie odpadów (EU WFD) nowych wymogów sprawozdawczych dla bazy danych Substancje potencjalnie niebezpieczne w wyrobach, jako takie lub w obiektach złożonych (Produkty) (SCIP) okazało się, że 88 procent producentów nie dostarcza wystarczających informacji. W prawie wszystkich przypadkach ustalono, że procesy, na których producenci wcześniej polegali w celu spełnienia innych przepisów dotyczących zgodności produktów, nie pozwalały na zebranie wystarczającej ilości danych dla SCIP. Innymi słowy, stary sposób zarządzania danymi w łańcuchu dostaw nie zapewniał już zgodności z przepisami po wprowadzeniu nowego wymogu.
Zarządzanie zrównoważonym rozwojem wymaga od producentów głębokiego wglądu w ich łańcuchy dostaw w celu sprawdzenia, czy są one wolne od zagrożeń ESG, takich jak praca przymusowa lub handel ludźmi, a także należytej staranności w celu zapewnienia, że zasoby są wykorzystywane w maksymalnym stopniu. Konsumenci, partnerzy i inwestorzy wywierają nieustanną presję na producentów, by stawali się bardziej zrównoważeni.
GE Appliances (GE), spółka należąca do Haier, jest doskonałym przykładem odpowiedzialnego producenta, który wykorzystuje model dojrzałości do rozwoju procesów w swoim łańcuchu dostaw. Analiza wieloletnich działań w zakresie zarządzania zrównoważonym łańcuchem dostaw ujawnia głębokie zaangażowanie w bycie liderem w kwestiach zrównoważonego rozwoju.
Jako globalny lider w produkcji urządzeń na całym świecie, firma GE ma obowiązek informowania o źródłach pozyskiwania cyny, tantalu, wolframu i złota (3TG) zgodnie z wymogami ustawy Dodda-Franka dotyczącymi raportowania minerałów konfliktu. Firma GE wdrożyła rozwiązanie Assent w zakresie zrównoważonego łańcucha dostaw, aby pomóc w gromadzeniu, aktualizowaniu i raportowaniu danych dotyczących minerałów w ramach programu odpowiedzialnego gospodarowania minerałami. GE gromadziło dane dotyczące wytopów ze swojego łańcucha dostaw, korzystając z platformy Assent i usług zaangażowania dostawców, aby zapewnić zgodność swoich produktów z przepisami.
Na tym jednak podróż GE w kierunku zrównoważonego rozwoju się nie skończyła: Współpracując z Assent w celu określenia ścieżki rozwoju zrównoważonego rozwoju dla swojego łańcucha dostaw, zespół GE udoskonalił zarządzanie łańcuchem dostaw, dodając procesy raportowania kobaltu.
Raportowanie dotyczące kobaltu nie jest wymagane przez prawo, ale społeczności ESG i regulatorzy coraz częściej zwracają uwagę na wpływ pozyskiwania kobaltu. Kobalt jest minerałem niezbędnym do produkcji baterii litowo-jonowych i jest uważany za największe ryzyko w łańcuchu dostaw materiałów dla złożonych dóbr elektronicznych, takich jak pojazdy elektryczne i urządzenia. GE wiedziało, że aby utrzymać się w czołówce liderów zrównoważonego rozwoju, ważnym krokiem było rozwinięcie swojego obecnego programu o nieobowiązkowe raportowanie dotyczące kobaltu.
Assent wdrożył nowy proces raportowania kobaltu dla GE, rozwijając istniejące relacje z dostawcami i procesy walidacji danych. Ponieważ GE korzystało już z platformy i usług Assent, rozszerzenie programu było proste. W rzeczywistości GE udało się usprawnić procesy raportowania o minerałach konfliktu i kobalcie, co pozwoliło ograniczyć nakłady pracy o 1000 godzin przy jednoczesnym zaangażowaniu w program 350 dostawców.
Poznaj wszystkie szczegóły na temat tego, jak GE rozpoczął program minerałów konfliktu, a następnie dojrzał go z raportowania kobaltu. Przeczytaj studium przypadku już teraz!
Bez względu na to, na jakim etapie swojej podróży w kierunku zrównoważonego rozwoju się znajdujesz, możesz podjąć kroki, które zwiększą dojrzałość Twojego programu w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony łańcuch dostaw polega na posiadaniu odpornego i przejrzystego łańcucha dostaw, który uwzględnia zarówno zgodność produktu z przepisami, jak i czynniki ESG, aby dostarczać na rynek trwałe i dobre produkty.
Droga do zrównoważonego rozwoju łańcucha dostaw wygląda inaczej dla każdego producenta, ale istnieją pewne fundamentalne elementy, które każdy producent powinien starać się osiągnąć w swoim łańcuchu dostaw:
Gotowy, aby rozpocząć swoją podróż? Zrób pierwszy krok i skontaktuj się z Assent, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak nasze rozwiązanie w zakresie zrównoważonego rozwoju łańcucha dostaw może pomóc Twojej organizacji.