Klasyfikacja zagrożeń GHS: Wszystko, co musisz wiedzieć

image

Ten artykuł jest częścią trzyczęściowej serii firmy ERA na temat klasyfikacji zagrożeń GHS. Część pierwsza przedstawia krok po kroku proces klasyfikacji niebezpiecznych substancji chemicznych.

Zgodnie z nowym Globalnie Zharmonizowanym Systemem (GHS) tworzenia kart charakterystyki substancji i etykiet, producenci, importerzy i dystrybutorzy substancji chemicznych są zobowiązani do uaktualnienia sposobu klasyfikowania i informowania o zagrożeniach związanych z ich produktami.

Ten artykuł pozwoli Państwu na zapoznanie się z klasyfikacją zagrożeń w GHS oraz nowymi kategoriami zagrożeń, aby mogli Państwo przygotować się do wdrożenia GHS w Ameryce Północnej. Sugerujemy korzystanie z tego artykułu w połączeniu z oficjalną "Purpurową Księgą" GHS podczas klasyfikowania materiałów.

Klasyfikacja zagrożeń GHS jest podzielona na klasę i kategorię. Opisują one charakter i, jeśli to stosowne, stopień zagrożenia produktu chemicznego.

Substancja chemiczna będzie miała klasę zagrożenia, a w ramach tej klasy kilka kategorii zagrożenia, z których jedna lub więcej będzie miała zastosowanie. Sekcja 2 nowych etykiet GHS i kart charakterystyki substancji niebezpiecznych wymaga podania zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia, które są określane poprzez przypisanie klasy i kategorii zagrożenia.

Jako producent, importer lub dystrybutor musisz wiedzieć, jak klasyfikować zagrożenia. Musisz również wiedzieć, które zagrożenia są klasyfikowane zgodnie z wytycznymi GHS, a które nie, abyś mógł odpowiednio odnieść się do nich w sekcji 2 karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i na etykietach.

Prosty proces klasyfikacji zagrożeń krok po kroku

Poniżej przedstawiamy podstawowe kroki audytu produktów chemicznych w celu ich prawidłowej klasyfikacji zgodnie z normami GHS:

  1. Zidentyfikuj istotne dane dotyczące zagrożeń stwarzanych przez substancję chemiczną.
  2. Określenie, czy substancja chemiczna jest niebezpieczna w oparciu o zagrożenia fizyczne, zdrowotne i środowiskowe.
  3. Przetestuj swoje chemikalia lub zapoznaj się z dowodami naukowymi, aby ustalić, jak powyższe informacje klasyfikują dany materiał.
  4. Zidentyfikuj każdą z klas zagrożenia, które odnoszą się do każdej substancji chemicznej.
  5. Zidentyfikuj odpowiednią kategorię zagrożenia w ramach każdej klasy dla danej substancji chemicznej, aby określić jej stopień ciężkości.

Uwaga: Nie masz obowiązku testowania chemikaliów w celu klasyfikacji zagrożeń. Możesz zamiast tego sięgnąć do literatury naukowej, aby ocenić, czy dana substancja chemiczna spełnia definicję niebezpiecznej substancji chemicznej wg OSHA.

Klasyfikacja zagrożeń GHS

GHS wykorzystuje trzy klasy zagrożeń: Zagrożenia dla zdrowia, Zagrożenia fizyczne i Zagrożenia dla środowiska. Nie są one wymagane przez OSHA.

Zagrożenia zdrowotne stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka (np. oddychanie lub wzrok), natomiast zagrożenia fizyczne powodują uszkodzenia ciała (np. korozję skóry). Istnieje 16 zagrożeń fizycznych i 10 zagrożeń dla zdrowia: każde zagrożenie jest następnie podzielone według różnych poziomów ciężkości.

Producenci, importerzy i dystrybutorzy chemikaliów są zobowiązani do klasyfikowania swoich chemikaliów zgodnie z zaktualizowaną wersją HazCom 2012. HazCom 2012 zawiera szczegółowe kryteria dotyczące zagrożeń fizycznych, zagrożeń dla zdrowia oraz klasyfikacji mieszanin chemicznych.

Należy zauważyć, że kategorie HazCom 2012 są podobne, ale sprzeczne z klasyfikacjami HMIS/NFPA: W systemie klasyfikacji GHS 1-4 kategoria 4 jest najmniej poważna, podczas gdy w systemie NFPA kategoria 4 jest najbardziej poważna. Ten odwrotny system klasyfikacji wywołał pewne obawy, jednak OSHA wskazała, że numery GHS służą do celów klasyfikacji zagrożeń i nie odzwierciedlają oceny samego zagrożenia.

Ponadto, numer GHS nie będzie wymagany na etykietach. Niemniej jednak NFPA i OSHA pracowały nad przygotowaniem krótkiej karty wyjaśniającej tę kwestię w możliwie najszerszym zakresie.

Klasy zagrożeń i ich odpowiednie kategorie

Poniższe tabele można wykorzystać jako szybki punkt odniesienia po określeniu klasyfikacji zagrożenia danego materiału. Każda klasa ma jedną lub więcej powiązanych kategorii. Po określeniu klasy i kategorii będziesz miał informacje potrzebne do przypisania słów sygnalizacyjnych, piktogramów i zwrotów wskazujących środki ostrożności.

Zagrożenia fizyczne

Klasa zagrożenia

Powiązana kategoria zagrożenia

Materiały wybuchowe

Działy 1.1-1.6 (gdzie 1.1 jest najbardziej niebezpieczny, 1.6 najmniej niebezpieczny)

Gazy łatwopalne

Kategorie 1 i 2

Aerozole łatwopalne

Kategorie 1 i 2

Gazy utleniające

Kategoria 1

Gazy pod ciśnieniem

4 Grupy obejmują: Gaz sprężony, Gaz skroplony, Gaz rozpuszczony i Gaz skroplony schłodzony

Ciecze łatwopalne

Kategorie 1-4

Substancje stałe łatwopalne

Kategorie 1 i 2

Substancje samoreaktywne

Rodzaje A-G

Materiały stałe piroforyczne

Kategoria 1

Substancje ciekłe piroforyczne

Kategoria 1

Substancje samonagrzewające się

Kategorie 1 i 2

Substancje, które w kontakcie z wodą wydzielają gazy łatwopalne

Kategorie 1 - 3

Ciecze utleniające

Kategorie 1 - 3

Substancje stałe utleniające

Kategorie 1 - 3

Nadtlenki organiczne

Typy A-G

Substancje żrące do metalu

Kategoria 1


Zagrożenia dla zdrowia

Klasa zagrożenia

Związana kategoria zagrożenia

Toksyczność ostra

Kategorie 1-4 (przy czym 1 jest najbardziej niebezpieczny)

Żrące działanie na skórę

Kategorie 1A, 1B, 1C i 2

Podrażnienie skóry

Kategorie 1A, 1B, 1C i 2

Skutki dla oczu

Kategorie 1, 2A, i 2B

Działanie uczulające (na skórę lub oczy)

Kategoria 1A i 1B

Działanie mutagenne na komórki rozrodcze

Kategorie 1A, 1B i 2

Rakotwórczość

Kategorie 1A, 1B i 2

Szkodliwe działanie na rozrodczość

Kategorie 1A, 1B, 2 i dodatkowa kategoria w odniesieniu do wpływu na laktację lub wpływu poprzez laktację

Toksyczność układowa dla narządów docelowych: narażenie jednorazowe i powtarzane

Pojedyncze: Kategorie 1-3

Powtarzające się: Kategoria 1 i 2

Toksyczność przez aspirację

Kategoria 1 i 2


Zagrożenia dla środowiska

Klasa zagrożenia

Związana kategoria zagrożenia

Ostra toksyczność wodna

Kategorie 1 -3

Przewlekła toksyczność dla środowiska wodnego

Kategorie 1 - 4

Tabela podsumowująca klasyfikację EKG ONZ

Powyższe tabele stanowią krótkie podsumowanie relacji klasyfikacja/kategoria. Jednakże Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych opracowała wyczerpującą listę klasyfikacji i kategorii, która powinna być wykorzystana do weryfikacji Państwa klasyfikacji. Dostęp do niej można uzyskać bezpłatnie online tutaj.

Dokument ten zawiera również schematy decyzyjne oraz limity/progi liczbowe, które będą niezbędne, jeśli wymagane jest sporządzenie kart charakterystyki substancji niebezpiecznych i/lub etykiet zgodnych z GHS.

Klasyfikacja mieszanin

GHS klasyfikuje mieszaniny stosując podejście wielopoziomowe. Aby zaklasyfikować mieszaniny należy wykorzystać dostępne dane z badań dla samej mieszaniny wraz z wytycznymi klasyfikacji GHS. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mieszanina jest rakotwórcza, mutagenna lub toksyczna z punktu widzenia rozrodczości, gdzie klasyfikacja może być oparta na mocnych dowodach i modyfikowana w poszczególnych przypadkach.

W przypadku mieszanin nieprzebadanych GHS sugeruje zastosowanie zasad pomostowych z podobnymi przebadanymi mieszaninami lub zastosowanie podejścia odcinającego z wartościami opisanymi w konkretnym punkcie końcowym. Zasady pomostowe istnieją dla rozcieńczeń, podziału na partie, stężenia mieszanin silnie toksycznych, interpolacji w obrębie jednej kategorii toksyczności, mieszanin zasadniczo podobnych i aerozoli.

Więcej informacji na temat zasad pomostowych GHS i klasyfikacji mieszanin można znaleźć w Internecie.

Jak informować o zagrożeniach: Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia

Po sklasyfikowaniu substancji i mieszanin będziesz mógł zastosować odpowiednie zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia w swoich kartach charakterystyki i na etykietach. Zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia GHS zostały zaprojektowane w celu zastąpienia zwrotów R OSHA.

Każdy zwrot określający zagrożenie ma określony kod zagrożenia, a karty charakterystyki i etykiety muszą zawierać cały zwrot, a nie tylko numer kodu. Zapewnia to, że każdy czytający dokument wie dokładnie, czego może się natychmiast spodziewać, bez konieczności odwoływania się do długiej listy kodów.

Sekcja A3.1.2.1 dokumentu UNECE wyjaśnia kodyfikację zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia:

  1. Każdy kod zaczyna się od litery "H" oznaczającej Zwrot określający zagrożenie
  2. Pierwsza liczba oznacza rodzaj zagrożenia, do którego przypisane jest oznaczenie zagrożenia
    1. 2 = zagrożenie fizyczne
    2. 3 = zagrożenie dla zdrowia
    3. 4 = zagrożenie dla środowiska
    4. Druga i trzecia liczba odnoszą się do wewnętrznych właściwości substancji
    5. Niektóre kody zagrożeń i zwroty mogą być łączone za pomocą znaku "+", który oznacza "lub".

Na przykład, kod zagrożenia H200 odnosi się do niestabilnego materiału wybuchowego. Z pierwszej litery kodu, 2, jasno wynika, że właściwości wybuchowe materiału stanowią zagrożenie fizyczne.

Zapoznaj się z wszystkimi zwrotami wskazującymi rodzaj zagrożenia tutaj.

Co zrobić, jeśli zagrożenie nie jest sklasyfikowane w GHS?

Niektóre zagrożenia nie są klasyfikowane w GHS, ale to nie znaczy, że można je ignorować. Tego typu zagrożenia są podzielone na 2 grupy: "Pyrophoric Gases, Simple Asphyxiants, and Combustible Dusts"; oraz Hazard not otherwise classified.

Gazy piroforyczne, proste substancje duszące i łatwopalne pyły

Zagrożenia te mają swoje własne, unikalne wymagania i generalnie nie są związane z nimi żadne konkretne piktogramy GHS (jedynym wyjątkiem jest gaz piroforyczny, który może używać piktogramu płomienia GHS).

Niemniej jednak, nadal muszą być one uwzględnione w sekcji 2 w karcie charakterystyki substancji niebezpiecznej i na etykiecie w następujący sposób:

Gazy piroforyczne (oprócz piktogramu Flame GHS)

  • Hasło ostrzegawcze - Niebezpieczeństwo
  • Zwrot wskazujący rodzaj zagrożenia - Zapala się samoistnie w przypadku kontaktu z powietrzem
  • Słowosygnałowe - Ostrzeżenie
  • Zwrot wskazujący rodzajzagrożenia - Może wypierać tlen i powodować szybkie uduszenie
  • Słowosygnałowe - Ostrzeżenie
  • Zwrot wskazujący rodzajzagrożenia - Może tworzyć palne stężenia pyłu w powietrzu

Proste substancje duszące

Łatwopalne pyły

Kategoria "Zagrożenia niesklasyfikowane inaczej"

Niektóre materiały mogą mieć zagrożenia nie sklasyfikowane przez Globalnie Zharmonizowany System, które nie mogą być określone jako gazy piroforyczne, proste substancje duszące i pyły palne.

Jeżeli produkt chemiczny zawiera zagrożenie nie sklasyfikowane przez GHS (HNOC), musi być ono uwzględnione w sekcji 2 karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i może, ale nie musi, być umieszczone na etykiecie w sekcji Informacje uzupełniające.

Najbardziej efektywny sposób klasyfikacji zagrożeń

Globalnie Zharmonizowany System oferuje producentom, importerom i dystrybutorom lepszy sposób na zrozumienie i przekazywanie informacji o ich materiałach.

Jednak zmiana ta będzie również stanowić wyzwanie, ponieważ systemy stosowane przez większość firm będą musiały zostać zaktualizowane. Klasyfikacja pojedynczego materiału może wymagać dużej ilości testów i badań, a ponadto wykorzystuje nieznany zestaw progów i wymagań.

Wiele firm poszukuje sposobów na zautomatyzowanie procesu klasyfikacji GHS przy użyciu systemu elektronicznego, który już posiada wbudowane nowe zasady GHS. Zamiast budować cały nowy zestaw wewnętrznych wytycznych zarządzania chemikaliami w napiętym terminie, użycie oprogramowania do tworzenia GHS SDS/Label może ułatwić przejście poprzez automatyczną klasyfikację materiałów, podczas gdy Państwo właściwie wdrażają i opanowują GHS.

W ten sposób uzyskasz dokładne i zgodne z GHS dokumenty, zaoszczędzisz czas, pieniądze i unikniesz stresu, a Twoje przejście na GHS będzie płynniejsze i bardziej udane. Pobierz nasz przewodnik, aby dowiedzieć się więcej o najbardziej efektywnym sposobie uzyskania zgodności z GHS.

Zapytaj eksperta ERA:

Czy przechodzisz na system GHS w swojej firmie? Czy masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące tematu poruszonego w tym artykule? Chcesz uzyskać więcej informacji? Teraz masz szansę zadać pytanie jednemu ze specjalistów ds. środowiska z firmy ERA. Proszę zostawić swoje pytanie lub komentarz poniżej, a my upewnimy się, że jeden z naszych naukowców-ekspertów odpowie na nie.