Czym jest zgodność z przepisami?

image

Zgodność z przepisami odnosi się do przestrzegania praw i wymogów ustanowionych przez władze lokalne, regionalne lub krajowe, które nadzorują sposób wytwarzania i sprzedaży produktów w poszczególnych regionach. W odniesieniu do łańcuchów dostaw, zgodność z przepisami skupia się na działaniach związanych z pozyskiwaniem i wytwarzaniem produktów.

Zgodność z przepisami w łańcuchu dostaw można zasadniczo podzielić na trzy grupy, a każda z nich w inny sposób wpływa na firmy i ich wyniki:

  • Zgodność produktu: Produkty zawierające zakazane lub ograniczone substancje mogą zostać zablokowane przez służby celne, nie mogą zostać wprowadzone na rynek, mogą zostać wycofane lub odrzucone przez nabywców instytucjonalnych.
  • Zarządzanie dostawcami: Zakłócenia w łańcuchu dostaw, takie jak konflikty regionalne, klęski żywiołowe lub niepokoje polityczne, mogą prowadzić do opóźnień w produkcji i niewypłacalności dostawców.
  • Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR): Odkrycie nieetycznych praktyk w łańcuchu dostaw może obniżyć wartość marki, a także prowadzić do niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej i utraty funduszy inwestorów.

W środowisku, w którym jeden nietrafiony szczegół może prowadzić do kar, zdolność firmy do wygenerowania pełnego i dokładnego profilu części lub produktów, które produkuje, decyduje o jej sukcesie w utrzymaniu zgodności z przepisami. Jednak utrzymanie przejrzystości jest często niedoskonałe, kosztowne i czasochłonne. Jedno z badań firmy McKinsey wykazało, że 84 procent działań w ramach łańcucha dostaw odbywa się poza bezpośrednią strukturą korporacyjną, co sprawia, że producentom niezwykle trudno jest udowodnić, że ich łańcuchy dostaw są realizowane z należytą starannością.

Dlaczego zgodność z przepisami jest ważna?

Przestrzeganie przepisów w każdym regionie jest kluczowym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Grzywny, wycofanie produktów z rynku, utrata reputacji, spory sądowe i utrata kontraktu to tylko kilka sposobów, w jakie niezgodność z przepisami może zaszkodzić firmie. Niektóre przykłady rzeczywistych kar obejmują:

  • W 2019 roku wiele firm technologicznych zostało wymienionych w pozwie dotyczącym śmierci kongijskich dzieci wykorzystywanych do wydobycia kobaltu.
  • Firmy ryzykują działania prawne w związku z obecnością substancji ograniczonych na mocy kalifornijskiej ustawy o bezpiecznej wodzie pitnej i egzekwowaniu substancji toksycznych (Proposition 65).
  • W 2015 r. producent samochodów musiał wycofać ponad 8,5 mln aut, co kosztowało go 4,8 mld funtów brytyjskich.
  • Firmy produkujące urządzenia medyczne zapłaciły ponad 1,1 mld USD w ramach ugód sądowych w związku z urządzeniami typu "hernia mesh", które nie spełniały wymagań.

Dowiedz się, w jaki sposób niezgodność z przepisami negatywnie wpływa na przedsiębiorstwa, czytając naszą broszurę "Enforcement Action: A piece of the Business Case for Transparency.


Jak skomplikowana jest zgodność z przepisami w poszczególnych branżach?

Firmy z każdej branży mają złożone prawa i przepisy, których muszą przestrzegać. Niektóre z nich są poddawane bardziej szczegółowej kontroli, podczas gdy inne są z natury skomplikowane ze względu na liczbę części i substancji zawartych w produktach.

Przemysł lotniczy i obronny

Wymagania dotyczące zgodności z przepisami w przemyśle lotniczym i obronnym są złożone. Wymagania kontraktowe i eksploatacyjne są surowe, a to stwarza poważne ryzyko i przestarzałość łańcucha dostaw.

Firma Rolls-Royce zrozumiała znaczenie zgodności z przepisami, gdy w 2014 roku otrzymała pierwsze zezwolenie na stosowanie substancji wzbudzającej szczególnie duże obawy (SVHC) ograniczonej na mocy rozporządzenia Unii Europejskiej (UE) w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), co pozwoliło jej na kontynuowanie produkcji silników odrzutowych bez opóźnień.

Automotive

Każdego roku substancje i materiały stosowane w produkcji samochodów podlegają większym ograniczeniom. Jednocześnie inwestorzy i konsumenci są coraz bardziej zaniepokojeni prawami człowieka w łańcuchu dostaw, a taryfy i umowy handlowe zagrażają ekonomicznej opłacalności wszelkich materiałów lub części wykorzystywanych do produkcji pojazdów.

Pojazdy muszą być budowane zgodnie z rygorystycznymi normami produkcyjnymi ISO/TS 16949, precyzyjnymi specyfikacjami i procesami zatwierdzania części produkcyjnych (PPAP), a margines błędu jest niewielki. Nowe i zaktualizowane przepisy, takie jak umowa między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem i Kanadą (USMCA), również przynoszą bardziej rygorystyczne zasady i wymagania. Na przykład, USMCA wymaga, aby podczas produkcji były wykorzystywane północnoamerykańskie surowce, takie jak stal i aluminium, aby w produkcji były wykorzystywane lokalnie wytwarzane części oraz aby przestrzegane były wytyczne dotyczące minimalnych kosztów pracy wykorzystywanych do produkcji pojazdów.

Elektronika

Komponenty elektroniczne można znaleźć w niemal każdym produkcie konsumenckim, a tempo, w jakim produkty te ewoluują, oznacza, że firmy muszą minimalizować ich wpływ na strumień odpadów. Firmy, które nie zarządzają prawidłowo odpadami, ryzykują miliony dolarów kar.

Firmy elektroniczne są również pod silną kontrolą ze względu na produkcję materiałów poza granicami kraju, co często prowadzi do powstania czerwonych flag, które mogą spowodować szkody dla marek. W odpowiedzi na to wiele firm podejmuje proaktywne działania w celu ochrony przed ryzykiem, jak to zrobił Apple w 2019 roku, kiedy skierował dostawców do upuszczenia 18 hut za odmowę udziału w audytach.

Urządzenia przemysłowe

Przy tysiącach części obejmujących wiele lat pracy, możliwość monitorowania i raportowania substancji, które wchodzą w zakres nowych i zmieniających się przepisów, sprawia, że zgodność stanowi wyzwanie dla producentów sprzętu przemysłowego. Dodatkowo, wraz z coraz częstszym stosowaniem elektroniki w maszynach przemysłowych, wzrosły wymagania i regulacje, które dotyczą tych firm.

Departament Energii Stanów Zjednoczonych jest tylko jedną z wielu organizacji, które zaproponowały zwiększenie wymagań, w tym związanych z egzekwowaniem wymogów dotyczących badań i konserwacji oraz usunięciem możliwości zaskarżenia działań wykonawczych.

Urządzenia medyczne

Firmy produkujące urządzenia medyczne znajdują się pod ogromną presją, aby nie tylko spełniać wymagania dotyczące wydajności, ale również wytwarzać produkty, które mają pozytywny wpływ na świat. Ten imperatyw sięga nawet zatrzymania pracowników: ponieważ zasoby ludzkie są zaangażowane w ratowanie życia, odkrycie, że łańcuch dostaw firmy wspiera nieetyczne praktyki biznesowe może prowadzić do dużej rotacji pracowników. W związku z tym CSR jest często inicjatywą promowaną przez wewnętrzne kierownictwo i pracowników firmy.

Producenci są również zobowiązani do przestrzegania wymogów rynków, na których działają. Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) i Szpital w Kopenhadze to tylko dwie organizacje, które promują wyższe standardy dla swoich dostawców. Firmy, które nie spełniają ich wymagań, ryzykują całkowitą utratę dostępu do tych rynków.

Ropa i gaz

Wpływ ropy naftowej i gazu ziemnego na środowisko naturalne, jak również powszechne zjawisko przekupstwa i łamania praw człowieka w odległych instalacjach wydobywczych, oznacza, że firmy z sektora naftowego i gazowego muszą wykraczać poza ramy należytej staranności, aby wykazać, że nie powodują negatywnych skutków w łańcuchu dostaw lub w środowisku naturalnym.

Aby zademonstrować swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, wiele z największych firm naftowych i gazowych na świecie - w tym BP, ExxonMobil, Halliburton Company i Saudi Aramco - wykorzystuje Globalną Inicjatywę Sprawozdawczą (GRI), aby odpowiedzieć na obawy interesariuszy dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Handel detaliczny i produkty konsumenckie

Szybkość obrotu produktów detalicznych i produktów typu fast fashion często prowadzi do trudności w mapowaniu łańcucha dostaw. Kiedy pojawiają się kwestie takie jak praca przymusowa, sygnaliści mają tendencję do ścigania właścicieli marek, ponieważ źle traktują oni dostawców.

Wiele marek zostało oznaczonych za handel ludźmi, niskie płace i inne nieetyczne praktyki biznesowe w swoich łańcuchach dostaw, co spowodowało uszczerbek na reputacji marki.

Pokonywanie wyzwań związanych z przestrzeganiem przepisów

Każda branża ma wyjątkowe wyzwania związane z zachowaniem zgodności z przepisami, a kluczem do rozwiązania wielu z nich są dane. Możliwość wiarygodnego śledzenia, skąd pochodzą części i materiały, jakie substancje zawierają i jak są produkowane, daje firmom wgląd niezbędny do mapowania ryzyka dla produktów i biznesu, a także przejrzystość, która pozwala budować zaufanie między firmą a jej klientami.

Assent Compliance pomaga firmom pozyskiwać dane niezbędne do budowania proaktywnych programów due diligence, umożliwiając firmom zwiększenie przejrzystości w całym łańcuchu dostaw. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Assent może pomóc w utrzymaniu dostępu do rynku, ochronie reputacji marki i zmniejszeniu ryzyka kar lub wycofania produktów, skontaktuj się z nami już dziś.