Po prawie dwóch latach rozwoju, projekt AskREACH uruchomił aplikację Scan4Chem do identyfikacji substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC) w artykułach. Ta bezpłatna aplikacja umożliwia konsumentom w 13 uczestniczących państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) skanowanie kodów kreskowych produktów za pomocą smartfona w celu ustalenia, czy zawierają one jakiekolwiek SVHC.
Opracowana w ramach projektu AskREACH aplikacja i towarzysząca jej baza danych zostały zaprojektowane w celu zwiększenia wiedzy konsumentów na temat zagrożeń stwarzanych przez SVHC w obliczu rosnących obaw związanych z obecnością tych substancji.
Wydanie aplikacji zapewnia konsumentom i organizacjom pozarządowym (NGO) większy dostęp do informacji o SVHC, wywierając większą presję na firmy, aby dostarczały dokładne dane dotyczące składu części w odpowiednim czasie.
Aplikacja Scan4Chem i projekt AskREACH są wspierane przez 13 państw członkowskich UE i opierają się na sukcesie poprzednich aplikacji na poziomie krajowym. Konsumenci i organizacje pozarządowe mają swobodny dostęp do informacji zawartych w bazie danych, co zwiększa presję wywieraną na firmy prowadzące działalność w UE. Zeskanowanie kodu kreskowego produktu za pomocą aplikacji Scan4Chem powoduje wyszukanie w bazie danych informacji o SVHC dla danego produktu. Jeśli informacje nie są dostępne, aplikacja powiadamia producenta lub dostawcę, że konsument prosi o te informacje.
Zgodnie z art. 33 rozporządzenia UE w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), konsumenci mają prawo wiedzieć, czy kupowane przez nich produkty zawierają jakiekolwiek SVHC; jeśli konsument poprosi dostawcę o informacje o substancji, dostawca musi odpowiedzieć w ciągu 45 dni.
Oprócz Scan4Chem i indywidualnych wniosków o udzielenie informacji opartych na przepisach, oczekująca na rozpatrzenie przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) baza danych substancji wzbudzających obawy w wyrobach, jako takich lub w przedmiotach złożonych (produktach) (SCIP) dodatkowo zwiększa kontrolę nad firmami. Firmy, które są zobowiązane do raportowania w ramach bazy danych SCIP i substancji oznaczonych przez aplikację Scan4Chem i bazę danych, mogą stanąć w obliczu poważnych działań egzekucyjnych na dwóch frontach, a zatem muszą upewnić się, że ich raporty są dostosowane do obu systemów.
Podczas gdy rozporządzenie REACH i inne wymogi należytej staranności kontrolują i ograniczają potencjalnie szkodliwe substancje z procesów produkcyjnych, zawsze istnieje ryzyko, że substancja może dostać się do gotowego produktu konsumenckiego. Złożone łańcuchy dostaw sprawiają, że raportowanie substancji jest czasochłonnym i szczegółowym procesem, a dodatkowe substancje są dodawane do listy kandydackiej rozporządzenia REACH co sześć miesięcy. Celem tego rozporządzenia jest usunięcie wszystkich znanych SVHC z łańcucha dostaw, ale wymaga to od producentów zidentyfikowania i przyjęcia substancji alternatywnych.
Wykorzystanie oprogramowania innej firmy może pomóc zmniejszyć obciążenie zasobów wewnętrznych związane ze zgodnością z rozporządzeniem REACH. Solidne rozwiązanie do zarządzania danymi w łańcuchu dostaw, takie jak Assent Compliance Platform, pomaga firmom spełnić wymagania REACH i scentralizować dane, umożliwiając im proaktywne usuwanie substancji z produktów przed ich ograniczeniem. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób Assent może wesprzeć Twoją firmę, skontaktuj się z nami.