Chociaż niepewność jest częścią biznesu, firmy cieszyły się względną stabilnością operacyjną, ponieważ globalizacja rozwinęła nowoczesne łańcuchy dostaw i praktyki handlowe. Jednak pęknięcia zaczęły pojawiać się pod koniec 2010 roku i w pełni rozpadły się pod wpływem stresu związanego z pandemią COVID-19.
Fabryki zostały zamknięte, a najważniejsi specjaliści ds. transportu nie zdążyli dojechać do pracy, przesyłki na całym świecie nie zostały zrealizowane, a miliony produktów trafiły na półki. Wraz ze złagodzeniem nakazów masek i restrykcji dotyczących zamknięcia, powrót do normalnego funkcjonowania może wydawać się nieunikniony, ale takie myślenie ignoruje dwie niewygodne prawdy: łańcuchy dostaw zawsze były delikatne, a zakłócenia nigdzie się nie wybierają.
Na szczęście nie jesteśmy bezbronni, jeśli chodzi o ochronę naszych łańcuchów dostaw przed powszechnymi zakłóceniami. Zaglądając głębiej w nasze procesy produkcyjne, możemy budować odporne programy, które ograniczają przestoje operacyjne, zwiększają sprawność dostawców i identyfikują zagrożenia, zanim zaczną one szkodzić wynikom finansowym.
Aby wyprzedzić zakłócenia w łańcuchu dostaw, musimy najpierw zrozumieć ich przyczyny. Na wysokim poziomie, dzisiejsze ryzyko ma swoje korzenie w usprawnieniach produkcyjnych, które stały się popularne w latach 70. Produkcja Just-in-Time (JIT) - stosowana przez takie firmy jak Apple, IBM, Toyota i wiele innych - stała się dominującą metodą produkcji towarów. Proces ten, w którym priorytetem jest szybkość i zwinność kosztem zmagazynowanych zapasów, zmniejszył koszty pracy i zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową. Niestety, bez rezerwy towarów, producenci korzystający z tego systemu są mniej zdolni do przetrwania opóźnień w wysyłce, braków części lub nieobecności pracowników.
Pandemia w naturalny sposób wykorzystała te słabości, ale COVID-19 nie jest jedynym zagrożeniem dla globalnych łańcuchów dostaw:
Oczywiście nie jest to wyczerpująca lista potencjalnych zakłóceń w łańcuchu dostaw i nie każdego zdarzenia można uniknąć. Na przykład w 2021 r. przewrócona na bok łódź w Kanale Sueskim zakłóciła globalne łańcuchy dostaw na wiele tygodni. Mimo to, w przypadku większości przypadków, głębszy, bardziej przejrzysty widok łańcuchów dostaw produkcyjnych zapewni producentom zwinność i odporność.
Złożone łańcuchy dostaw w branży produkcyjnej mają wiele obszarów, w których mogą być ukryte zagrożenia. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowo zastrzeżoną substancję wprowadzaną do łańcucha dostaw na na najwcześniejszych etapachlub trudne do śledzenia relacje z dostawcamikażda część może zawierać szereg zagrożeń, które mogą kosztować firmę. Odkrycie tych zagrożeń wymaga zaangażowania dostawców na najgłębszych poziomach łańcucha dostaw, zdolności do przekazywania dużych ilości danych oraz usprawnionego zarządzania w celu odblokowania istotnych informacji.
Dostawcy chcą dostarczać swoim klientom informacje potrzebne do poruszania się w warunkach niepewności, spełniania wymogów zgodności i budowania korzystnych relacji, ale mogą potrzebować pomocy w zrozumieniu żądań dotyczących danych. Producenci, którzy inwestują w swoich dostawców poprzez szkolenia w zakresie przepisów, edukację w zakresie łańcucha dostaw lub inne środki, będą rutynowo uzyskiwać większe zaangażowanie ze strony dostawców, a tym samym pełniejszy obraz łańcucha dostaw.
Gromadzenie i zarządzanie szczegółowymi informacjami o substancjach chemicznych, procesach produkcyjnych lub kraju pochodzenia wymaga znacznych zasobów, ale niektóre narzędzia pomogą usprawnić ten proces. Standardy wymiany danych - takie jak IPC-1752A, IPC-1754 i inne - upraszczają ten proces, umożliwiając szybszą komunikację, mniejszą liczbę błędów i większą identyfikowalność procesów.
Zbieranie danych to tylko połowa sukcesu. Prezentowanie ich w sposób, który może być przeglądany i zrozumiały dla zespołów z całego przedsiębiorstwa, to inne wyzwanie. Gdy dane są scentralizowane w jednej platformie, wszystkie zespoły czerpią korzyści z gromadzenia danych i mogą wyciągnąć z nich użyteczne wnioski. Inżynierowie mogą projektować z myślą o zgodności z przepisami, zespoły ds. zgodności z przepisami mogą skutecznie tworzyć niezbędne deklaracje, a zespoły ds. zaopatrzenia mogą mieć pewność, że ich dostawcy przestrzegają standardów kodeksu postępowania.
Sprawę komplikuje punktowe podejście do tych powszechnych potrzeb łańcucha dostaw. Gdy wewnętrzne programy są wymieszane z szeregiem specyficznych rozwiązań firm trzecich, dane mogą stać się niedostępne i trudne do zebrania w jedno źródło prawdy.
Assent jest wiodącym na świecie rozwiązaniem do zarządzania zrównoważonym łańcuchem dostaw, stworzonym specjalnie dla złożonych producentów. Wykorzystując głęboką wiedzę kilkunastu globalnych ekspertów w dziedzinie regulacji i łańcucha dostaw, firma Assent zbudowała kompleksową platformę, która stanowi fundament dla zrównoważonego rozwoju łańcucha dostaw - zarządzając wszystkim, od zgodności produktu z przepisami po potrzeby związane z programami środowiskowymi, społecznymi i ładem korporacyjnym (ESG) - wszystko w jednym centralnym rozwiązaniu.
Zbudowana przez naszych ekspertów platforma Assent efektywnie gromadzi i zarządza danymi dotyczącymi zrównoważonego rozwoju łańcucha dostaw niemal każdego rodzaju, w tym informacjami o zgodności produktów i deklaracjami dostawców. Umożliwia również monitorowanie mediów i relacji z dostawcami w celu wykrycia ukrytych zagrożeń, które często pozostają niezauważone podczas standardowego gromadzenia danych dotyczących zgodności. Aby dowiedzieć się więcej o tym, co Assent może zrobić dla Państwa firmy, prosimy o kontakt z nami pod adresem info@assent.com.