Global Reporting Initiative (GRI) jest organizacją non-profit, która zapewnia firmom ramy dla kompleksowej sprawozdawczości korporacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ten rodzaj raportowania zrównoważonego rozwoju, powszechnie znany jako raportowanie GRI, jest powszechnie akceptowany na całym świecie jako udana próba standaryzacji raportowania CSR. Wysiłki te mogą być również mierzone za pomocą podejścia Triple Bottom Line.
Protokoły raportowania GRI obejmują niemal każdy aspekt działalności firmy, począwszy od bezpieczeństwa pracowników, praw człowieka i - oczywiście - zarządzania środowiskiem.
Raportowanie GRI odbywa się w 5 prostych krokach, które mogą być tak szczegółowe, jak wymaga tego Twoja firma:
Należy zwrócić szczególną uwagę na krok 4 - monitoring - ponieważ jest to najtrudniejszy aspekt raportowania GRI. To właśnie on przekształca teorię zrównoważonego rozwoju w konkretną rzeczywistość.
Jest to szczególnie ważne w przypadku raportowania zrównoważonego zarządzania środowiskiem, ponieważ w zasadzie niemożliwe jest określenie wagi emisji gazów cieplarnianych (GHG) generowanych na terenie zakładu bez dokładnego śledzenia wykorzystania produktów, zapasów substancji chemicznych i technologii kontrolnych.
To samo można powiedzieć o zużyciu wody i zrzutach oraz wytwarzaniu odpadów niebezpiecznych. Oba te elementy są częścią raportowania GRI i wymagają głębszej wiedzy na temat procesów w firmie.
Protokoły GRI sugerują 30 wskaźników efektywności środowis kowej, które powinny być wykorzystane jako część raportu zrównoważonego rozwoju. Przechodząc przez pierwsze 3 kroki procesu GRI, zdecydujesz, które z tych 30 wskaźników mają zastosowanie w Twojej firmie.
Mimo, że Twoja branża może nie być w stanie raportować wszystkich tych wskaźników, powinieneś dążyć do wypełnienia jak największej ich liczby. Dzięki temu nie tylko uzyskacie bardziej przejrzysty obraz Waszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, ale także będziecie mogli podejmować bardziej świadome i opłacalne decyzje dotyczące funkcjonowania Waszej firmy.
Protokoły GRI dzielą 30 wskaźników efektywności środowiskowej na 9 odrębnych aspektów.
Oto niektóre z najważniejszych i najbardziej złożonych wskaźników:
Jak jasno wynika z powyższych wskaźników efektywności, w raportowaniu GRI chodzi przede wszystkim o posiadanie jasnych i zwięzłych danych. Do zebrania i obliczenia tego typu danych potrzebny jest cały zespół specjalistów ds. ochrony środowiska, którzy pracują z odpowiednimi narzędziami.
Podobnie jak w przypadku ISO 14001, raportowanie GRI wymaga od swoich uczestników posiadania kompleksowego systemu zarządzania środowiskowego, który nieustannie pracuje nad śledzeniem danych dotyczących emisji i obliczaniem liczb.
Ale jest to również powód, dla którego raportowanie GRI cieszy się tak dużym szacunkiem i przyniosło realne rezultaty.